Snapdragon Çipsetli Telefon ve Tabletler Windows 10’u Masaüstü Sürümüyle Kullanabilecek!
Windows RT ile başlanan ARM işlemcili cihazlarda Windows deneyimi, artık tamamen Windows 10 masaüstü sürüm desteğine kavuştu.

Windows 10 ile gelen yenilikler ile PC deneyimi artmışken maalesef aynı durumu Windows 10 Mobile ve Windows RT cihazlarında söyleyemiyorduk. Windows 10 Mobile mağaza konusunda,

Windows RT ise klasik Windows ürünlerini destekleme noktasında sıkıntı yaşarken Microsoft nihayet gerekli adımı attı.

Yapılan değişiklikle beraber Snapdragon ve MediaTek gibi ARM işlemcilerini kullanan çipsetlerde Windows 10’u direkt olarak masaüstü sürümüyle kullanabileceksiniz.

RT sürümünü yükleyip masaüstü ve tablet modu gibi değişiklikler yerine direkt olarak masaüstü sürümünü kurarak deneyimleyebileceğiniz Windows 10, Qualcomm ile ortak çalışmaları sonucunda özellikle Snapdragon 835 için tam destek verebilecek.

Photoshop’u bile oldukça akıcı şekilde çalıştırabilecek olan ARM mimarili bu yeni çipsetler, program bazında x86 win32 yapısına sahip tüm program ve oyunlara destek verebilecek. x64lere ise maalesef destek verilmiyor.

MSI ve EXE dosyalarını da rahatlıkla çalıştırabileceğiniz bu yeni deneyimde programlara göre çalışma performansı da haliyle mobil çipset olmasından dolayı etkilenebilecek.

Continuum da Gelişiyor!

ARM işlemcilerine gelen bu tam destek ile ilerleyen yıllarda Continuum özelliğini kazanacak Windows 10 Mobile cihazları da Continuum moduyla masaüstü PC şeklinde kullanımı sırasında görünüşe göre Windows uygulamalarına da destek verecek ve haliyle çok daha kullanışlı olacak.

ARM İşlemcili Bilgisayarlar Gelebilir!

Ayrıca PC üreticilerine de Intel ve AMD dışında bir kapı açan bu hareket, Qualcomm ve MediaTek gibi ARM ile çalışan çipset üreticilerine de tam tersi şekilde PC dünyasının kapısını aralıyor.

Bu iki yenilik ile Qualcomm işlemcili dizüstü bilgisayarlar görebileceğimiz ihtimali de oldukça güçleniyor. Hatta ARM işlemcili cihazların Intel’e göre daha ucuz olma ihtimaliyle uygun fiyatlı bilgisayarlarda ARM işlemcisini görme ihtimalimiz de bir hayli yüksek.

Sonuç olarak hem telefon ve tabletlerde Windows 10 PC deneyimi, hem de yeni laptoplarda boyutu da küçültebilecek ARM işlemcilerini göreceğimiz 2017 ve sonrasında bakalım bu adımlar devamında neleri getirecek.