Ubuntu, MWC 2016 etkinliğinde Windows Continuum çözümüne benzer yeniliğini duyurdu. Ubuntu OS ile çalışan akıllı telefon ve tabletler bilgisayara dönüşebiliyor.

Mobil dünyaya ısrarlı bir şekilde adım atmak isteyen popüler Linux dağıtımı Ubuntu, 2014 sonlarında Çinli akıllı telefon üreticisi Meizu ile ortaklığa gitmişti. Bu ortaklığın ilk meyvesi ise Meizu MX4 Ubuntu Edition olmuştu. MWC 2016 fuarında, ortaklığın ikinci meyvesini göreceğiz.
Kaynaklar, iki firmanın yeni bir akıllı telefon tanıtacağını belirtiyor. Yeni derken, elbette Meizu’nun geçen yıl ki akıllı telefonlarından bahsediyoruz. Muhtemelen Meizu MX5 veya Meizu PRO 5 amiral gemi modellerinden birisi, Ubuntu Touch işletim sistemi ile birlikte satışa sunulacak.
Meizu MX5 modelinde hatırlayacağımız üzere, 5.5 inçlik Full HD AMOLED ekran, Helio X10 yonga seti, 3GB RAM, 16GB/32GB/64GB depolama kapasitesi, 20MP çözünürlüğünde arka kamera ve 3150mAh kapasiteli batarya şeklinde özellikler yer alıyor.

Ubuntu, MWC 2016 ile ilgili görsel sonucu

Açık kaynak işletim sistemi olan Ubuntu, masaüstü çözümlerinden sonra mobilite tarafında da faaliyet göstermeye başladı. MWC 2016 etkinliğinde sahne alan Meizu, Pro 5 Ubuntu Editionmodeli ile Ubuntu OS’in neler yapabildiğine ışık tuttu.

Ubuntu, MWC 2016’da kendi de stant açarak yeniliklerini teknoloji tutkunları ile buluşturdu. Windows 10 Mobile‘da bulunan Continuum özelliğinin bir benzeri çok yakında Ubuntu OS ile çalışan akıllı telefon ve tabletlere de gelecek.

Ubuntu akıllı telefon ve tabletler direkt olarak HDMI ile bir monitöre bağlanabilecek ve masaüstü Ubuntu deneyimi sunulacak.