.Htaccess 301 Yönlendirme ile Alan Adı Taşıma

Farkettiğiniz üzere sitemi genelindenblog.de adresinden senolkayhan.com adresine taşımış bulunmaktayım. Ben elimde boşta hosting olmadığı için blogger 301 yönlendirme kodu kullanarak yaptım. Fakat bu yazımda sizlere normal hosting üzerinden yani .htaccess dosyası ile nasıl alan adınızı farklı bir alan adına yönlendireceğinizi anlatacağım.

Özellikleri:

.Htaccess 301 Yönlendirme ile Alan Adı Taşıma ile ilgili görsel sonucu

a.com alan adını b.com sitesine benim verdiğim kod ile yönlendirirseniz ziyaretçi a.com/c yazdığı zaman direkt olarak b.com/c adresine yönelir. Bu sayede arama motorları sitenizi taşıdığınızı anlar ve 1-2 hafta içerisinde tüm indeksler yeni alan adına geçer, bu süreçte hitlerinizde dalgalanma olacaktır hiç endişelenmeyin bu normal bir durumdur alan adı değiştiren herkesin başına gelir, indeksler yeni alan adına geçtikçe dalgalanma sona erecektir. 

Talimatlar

 

:

  • İlk olarak bir metin belgesi oluşturun daha sonra farklı kaydete tıklayın ve adını “.htaccess” yapıp kaydedin.
  • Şimdi .htaccess dosyamızı bir metin editörü (Notepad++ vb.) ile açalım.
  • İçine aşağıda vermiş olduğum kodu kopyala yapıştır yardımıyla yapıştıralım.
  • Kod içerisinde “eskialanadı” yerine eski alan adınızı (domain) yazın, “yenialanadı” yazan yere de yeni alan adınızı yazın.
  • Eski ve yeni alan adları kısmındaki uzantılar .com olarak yazılmış alan adı uzantınız farklı ise kendinize göre o kısımları düzenleyin. (com, net, org, biz…)
  • Daha sonra .htaccess dosyamızı kaydedelim ve FTP (Filezilla)yardımı ile sitemizin sunucusuna atalım.
.Htaccess Dosyasına Eklenmesi Gereken Kod:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.eskialanadı\.com$
RewriteRule ^(.*)$ http://yenialanadı.com/$1 [L,R=301]