WordPress İçin Ajax Uygulamaları

WordPress günlüğünüzü daha da etkili kullanabilmeniz için AJAX uygulamalarından faydalanabiliriz. Gelin bunlardan bazılarına kısaca değinelim.

Geride bıraktığımız 2005-2006 yıllarında hakkında en çok konuşulan web olaylarından birisi AJAX oldu. Dünya çapında ün sahibi olmuş sitelerin kendi servislerinde AJAX isimli tekniği etkin bir şekilde kullanması sonucu pek çok kişinin dikkati AJAX üzerine yoğunlaştı. Fakat kişilerin yaptığı ilk yanlış, AJAX tekniğini başlı başına yeni bir programlama dili olarak görmeleriydi. AJAX tekniği, daha önceden zaten var olan JavaScript ve XML dillerinin, web tarayıcısında hazır bulunan XmlHttpRequest nesnesi etrafında birlikte kullanılmasından ibarettir. AJAX’ı böyle tanıtınca çok zor ve kompleks gibi görünüyor fakat gözünüz korkmasın, hiç de öyle değil

AJAX terimi, Asynchronous JavaScript And XML kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir. Bu terim ilk kez 2005 yılında “Jesse James Garrett” tarafından kullanılmıştır. Dilimizdeki telaffuzu da eyceks şeklindedir. Şimdi işin hikâye kısmını bir kenara bırakalım ve neden AJAX sorusuna cevap arayalım.

Neden AJAX?

Bu soruya yanıt bulmak için alttaki web sayfası şablonunu ele alalım. Alican kardeşimiz kendine bir web sayfası hazırlamış. B bölgesine linkler yerleştirmiş. “Resimler” linkine tıkladığımızda C bölgesinde Alican’ın resimlerini görüyoruz. Fakat Alican’ın resimlerini görebilmek için A, B, C ve D bölgelerinin, diğer bir değişle bütün sayfanın yeniden yüklenmesini bekliyoruz.

imgViewJX WordPress Plugin: Tüm resimlerini bir klasörden alıp sayfayı yenilemeden bunları günlüğünüzde göstermenizi sağlar.

AJAX’d WordPress: WordPress’in genel olarak her yanını AJAX ile güçlendiren ve hızlandıran bir eklenti. Yorum gönderme, yazı yazma ve yazıları sayfalama gibi bir çok alanda etkilidir.

WP Ajax Edit Comments: Bir kullanıcının veya yöneticinin yazılmış olan yorumu değiştirmesine olanak sağlayan ve bu işlemi kolaylaştıran bir eklenti.

AJAX Comments WPMUified: Yorum yazmayı geliştiren, tüm alanların doldurulup doldurulmadığı gibi kontrollerin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan ve WPMU’da da çalışan bir eklenti.

AJAX Calendar (now WordPress 2 compatible!): AJAX ile güçlendirilmiş bir takvim.

AJAX Page Loader:Sayfa yenilenmeden yazıların veya sayfaların ekranda görüntülenmesini sağlar.

WP-Polls 2.21: AJAX ile güçlendirilmiş bir anket.

Plug ‘n’ Play Google Map: WordPress’teki herhangi bir sayfanıza Google Map (Harita) eklemenizi sağlar. Bu harita dilediğiniz bir yeri gösterebilir.

Inline Ajax Page: WordPress sayfalarınızı, yazılarınızı ve yorumları AJAX ile güçlendiren bir eklenti.

AJAX Login:Sayfa yenilenmeden üye girişi yapılmasını sağlar.

Better-Than-Live AJAX WordPress Search v2: Günlüğünüzde AJAX ile hızlı aramalar yapmanızı sağlayan bir eklenti.