Bellek Dolu Android Çözümü

Android kullanıcıların sık sık karşılaştığı ve baş belası bir sorun “Bellek nerdeyse dolu , bazı sistem fonk..” bi anda bildirim panelinde belirir ve hiç birşey indiremessiniz hemde zaman zaman kasmalar yaşarsınız.Çözümü aslında gayet net sistemimizde yer açmamız lazım, tabi buda beraberinde silmemiz gereken şeyleri çoğaltıyor bununda bende olduğu gibi kimsenin gönlü el vermiyor çünki lazımlar. Peki bunu nasıl halledebiliriz? Neden devamlı bu hatayla karşılaşıyorum ?

 

Bu sorun hangi nedenlerden dolayı çıkar?

Sosyal medyanın getirdiği ve popüler uygulamaların yaygınlaşması sonucu mesela twitter, instagram ,facebook,spotify vb. uygulamalar bunları o kadar çok kullanıyoruz ki farkında olmadan telefonumuzun belleklerini dolduruyoruz.En basit haliyle instagramda dolaştığımız zaman açtığımız videolar,resimler telefonumuzun belleğinde bir yerlerinde kaydoluyor ki diğer girişlerimizde daha az veri kullanımı olsun bu yararlı bişey aslında ama farkında değiliz ki beraberinde telefonumuzda yerde kaplıyor.Örnek vermek gerekirse ;

 

Gördüğünüz gibi instragram ben çok dolaşmadığım için çok kaplamıyor bi zaman sonra 500mb+ üstünü görebilirsiniz ?

Peki bu sorundan nasıl kurtuluruz ?

Aslında çeşitli programlar ile kurtulabiliriz fakat manuel yapmamız bizim için daha sağlıklı , öncelikle görev yöneticisine giriyoruz

 

Daha sonra istediğimiz uygulamayı seçip SD karta taşıyarak veya önbelleği silerek sistemimizde yer açabiliriz.Bunları yaparken dikkatli olun genelde çok kullandığınız uygulamalarda veri birikimi çok olur önce onları temizleyin.

Özellikle Samsung Galaxy Ace kullanıcıları bu sorunla sık karşılaşırlar sistemlerinde yeterli bellekleri yok çünki onlar için SD kart şart.Yoksa devamlı bişeyleri silmek zorunda kalabilirler.