SSL’in SEO’ya Etkisi

Zirvedeki 10.000 Domain üzerinde yapılan bir araştırmada tek bir sorunun cevabı arandı.
“Sitelerin kullanmış oldukları SSL Sertifikaları (HTTPS)’ler, Arama Motoru sayfalarındaki sıralama sonuçlarını nasıl etkiler?”
İşte bu önemli soru için, sitelerin HTTP ve HTTPS üzerinden;
Ulaşılabilirlikleri,
Yönlendirmeleri,
Durum Kodları incelendi.

SSL’in SEO’ya Etkisi Araştırmasından Edindiğimiz Bilgiler

1-  10 Web sitesinden yalnızca 1 tanesinin kusursuz bir HTTPS kurulumuna sahip olduğu, (Bu makalemizden sonra bu sayının daha fazla olacağını tahmin ediyoruz.)
2-  Analiz edilen web sitelerinin %60’ında HTTPS’in olmadığı,
3-  Her 4 domainden 1’inde, (%23,6) kabul edilmiş standart HTTPS versiyonlarının uygulanmadığı
4-  Her 4 domainden 1 tanesinde de 301 Kalıcı (Permanent) yönlendirme yerine 302 Geçici (Temporary) yönlendirmeleri kullanıldığı.

 

SSL / HTTPS’in Önemi Nedir?

Basit bir ifade ile, SSL web sunucuları ile tarayıcınız arasındaki iletişimin güvenli bir şekilde kurulmasını sağlayan korumadır.
İnternet, doğal olarak herhangi bir sunucudan gönderilen bir bilginin herhangi bir kişi tarafından okunabilmesine olanak sağlıyor. Google’da herhangi bir hastalık ile ilgili arama yaptığınızda gördüğünüz bilgileri, aynı şekilde herhangi bir kişi de görebilir. HTTPS ise, bu problemi iletişimi şifreleme ile sonlandırmakta. HTTPS, web sunucularından yalnızca sizin bilgisayarınız için gönderilen verilerin görülebilmesine olanak sağlamakta.
Buna ek olarak HTTPS, güvenirliği garanti eden bir mekanizma sağlamaktadır. Adres çubuğunda Yeşil renkteki kilit ikonunu gördüğünüz sürece, doğru ve güvenilir sunucuda olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

TLS Nedir?

 TLS ise, HTTPS’in ek güvenlik gerçekleştirmek için kullandığı protokoldür.

SSL / HTTPS’in SEO’ya Etkisi

 HTTPS’i neden önemsememiz gerektiğinin tek ve basit bir cevabı var. O da; Google öyle söylüyor.

Google’a göre HTTPS, Google arama sonuçları sıralamasını etkileyen 200 faktörden bir tanesi. Google’ın, HTTPS’ in benimsenmesini teşvik etmesi, Edward Snowden’ in hükümet gözetimindeki bazı belgelerin sızdırılmasına reaksiyon olarak görülmüştür.

 HTTPS, bir anda, her bir anahtar için sıralamanızı 1. yapmayacaktır ama, web siteniz diğer web siteleri ile berabere kaldığında, sizin sıralamanızı daha yukarıya çıkaracaktır. Hele ki, son derece rekabetçi anahtarlar için web sitenizin HTTPS’i kesinlikle desteklemesini tavsiye ediyoruz.

Brian Dean’ın 1 Milyon Arama Sonucu Analizinin konusu da, “ HTTPS’in Google’ın ilk sayfasındaki yüksek sıralama ile ilişkisi” ile ilgilidir.

HTTPS Kullanımının Google Sıralamasına Etkisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEO dışında HTTPS farklı bir nedenden dolayı daha önemli hale gelecektir. Yakın gelecekte, doğru HTTP kurulumuna sahip olmayan tüm sayfalarda, Google Chrome tarayıcısı adres çubuğu üzerinde Kırmızı X işareti olan bir kilit gösterecek olup siteniz, ziyaretçilerinizin gözünde kırılmış, hacklenmiş bir şekilde görünecektir. Mozilla Firefox’da büyük bir ihtimalle benzer bir politikayı benimseyecektir.

Peki web sitelerinin HTTPS’i destekleyememelerinin nedeni nedir?

Bunun tek ve geçerli bir sebebi var. O da “Maliyet”.  Sunucu ile tarayıcı arasındaki iletişimi şifreleme için, ek donanımlar, SSL sertifikası ve mühendislik ücretleri gibi ek maliyetler gerekmektedir.

Mükemmel bir HTTPS Kurulumu Nasıl Olur?

Kısaca HTTPS kurulumu aşamasında yapabileceğiniz farklı hatalardan bahsetmeden önce size Mükemmel HTTPS kurulumunun tarifini yapmak istiyorum.

1 – HTTPS aktif olsa bile, siteniz böyle olmamalıdır.
2 – Her yönlendirme, içeriğin kanonik versiyonuna açılır.  Bu yönlendirmeler, A’dan B’yedir.

A  →  B

A →  C →  D →  B ‘ye değildir.

3 –    Her yönlendirme, geçici yönlendirme kodları yerine, kalıcı yönlendirme kodlarını kullanmalıdır.

Neden tek bir URL Servis İçeriğiniz olmalı?

Çünkü en fazla link bağlantısı, herhangi bir yönlendirme olmadan sitenizdeki içeriğin, direkt linklendiğinde alınmakta. İnsanlar aşağıdakileri yaparak sitenizi normal olarak linkliyorlar.

1 – Web sitenizi ziyaret ederek,
2 – Adres çubuklarında her ne içerik kopyalarsa,
3 – Ve bu içerikleri WordPress’e yapıştırırsa.

  • Sadece tek bir sunum içeriği URL’ine sahip olduğunuzda, tüm bağlantıların %95’inin doğru içeriğe yönlendirildiğinden emin olursunuz.
  • Kanonik versiyona yönlendirilmiş her bir URL ile de, geriye kalan %5’lik link bağlantılarının %90’ını almış olursunuz.

Sitenizin Her Yerinde Kalıcı Yönlendirmeler Kullandığınızdan Emin Olun

Yapılan araştırmalarda, en yaygın hatanın Geçici Yönlendirme (Temporary) kullanımı olduğunu görülmüştür.
Araştırmaya katılan web sitelerinin neredeyse çeyreği (%23,02), Geçici Yönlendirmeyi (temporary) kullanmaktadır.
Bu oldukça yanlış bir uygulamadır.
Sayfalarınızı yönlendirdiğiniz zaman, sadece Kalıcı Yönlendirmelerin (Permanent) kullanılması gerekmektedir. En iyi link bağlantılarına götüren tek ve güvenilir yol, Kalıcı Yönlendirmelerin kullanılmasından geçer.

    Kalıcı Yönlendirmeler, arama motoruna “ Yeni bir adrese taşındık. İleride bizi yeni adresimizi bulacaksın ” derken, Geçici Yönlendirmeler ise, “Aslında buradayız ama tavandan su sızıyordu. Sorunu çözmek için çalışıyoruz. Bir dahaki gelişinde burada olacağız. Bu arada bize ulaşmak istersen bu adresten ulaşabilirsin” demektedir.

Web sitenizde geçici yönlendirmelerin olup olmadığını görmek için  SSL SEO Kontrol aracını kullanabilir, ya da tarayıcınızda da manuel olarak aşağıdakileri yapabilirsiniz.