Google bu işe artık pratik çözüm sunuyor
Evinizde anne babalarınızdan kalmış eski fotoğrafları dijitale çevirip sosyal medyaya yüklemek külfete mi dönüştü? Rahat olun, Google artık o işi saniyeler içinde çözüyor.

Google o işe pratik çözüm sunuyor

Kağıt fotoğraflar artık geçmişte kalsa da eski fotoğrafları dijitale çevirmek hala bir problem.

Belki düğün fotoğrafçıları, davetlilere fahiş fiyata fotoğraf satmak için hala kağıda fotoğraf basıyor olabilir ama onların da dijitale çevrilmesi lazım ki, Facebook’a, Instagram’a yüklemek mümkün olsun.

Ancak bu iş kolay değil. Cep telefonu ile çekilen fotoğrafları kesmek, biçmek, üzerinde oynamak başlı başına bir uzmanlık gerektiriyor. Üstelik de çok zaman alıyor.

Fotoğrafları taramak için özel mobil uygulama

Google şimdi PhotoScan uygulamasıyla bu işi saniyeler içinde bitiriyor.

Yeni yayınlanan mobil uygulamanın tek bir amacı var. Kağıt fotoğrafları tarayarak dijital fotoğrafa çevirmek.

Uygulama kağıt fotoğrafın köşelerini ve sınırlarını otomatik olarak tanıyarak yine otomatik olarak kırpıyor ve fotoğrafı dijital kamerayla çekilmiş gibi tam kenarlarından çerçeveye oturtuyor.

Agisoft PhotoScan Pro yüksek çözünürlükte ortofoto ve son derece detaylı DEM / dokulu poligonal model oluşturmasına olanak sağlar. Tam otomatik iş akışı profesyonel fotogrametrik veri üretmek için bir masaüstü bilgisayar ile havadan binlerce görüntü işlemeyi sağlar.

Koordinatlandırma görevi yerine getirmek için programın kamera ile ilişkilendirilmiş GPS koordinatlarına EXIF / düz metin dosyasına, ya da daha yüksek doğruluk (en fazla 5 cm kadar) elde etmek için kullanılabilir GCP koordinatları ile birlikte koordine ihtiyacı var.
Kamera kalibrasyon verileri program tarafından hesaplanır (ve gerekirse dışarı verilir) veya dış kaynaktan alınabilir.

Agisoft PhotoScan Pro JPEG, TIFF, PNG gibi bir dizi giriş giriş formatlarını destekler. Çıkış biçimleri geniş bir yelpazede (GeoTiff, xyz, Google KML, Wavefront OBJ, VRML, COLLADA, PDF) fotogrametrik analiz için herhangi bir GIS sistemi kolay çıkış formatı sağlar.

Agisoft PhotoScan Pro ile şu fonksiyonlar ayarlanabilir:

– Hava Nirengi
– Poligon Model Oluşturma (dokulu / düz)
– Koordinat Sistemi Ayarlanması
– Jeoreferanslı Dijital Yükseklik Modeli (DEM) Üretimi
–  Jeoreferanslı Ortofoto Oluşturma