Jeff Bezos & Trump
Jeff Bezos & Trump

Pentagon, Mart 2018’de Jedi sözleşmesini ilk kez ihaleye girdiğinde, bahis daha yüksek olamazdı.

Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı projesi, ordunun çoğu yaşamının doğru şekilde çalışmasına bağlı olan 3.4 milyon zorlu kullanıcıyı idare edebilecek bir bulut bilişim sistemi sağlayacaktır.

Bazı şirketler arasındaki sorumluluğu paylaşmak yerine – Oracle ve IBM’in sevdiği gibi – Savunma Bakanlığı bunun “kazanan her şeyi alır” sözleşmesi olduğuna karar verdi. Bir proje, bir sağlayıcı, 10 milyar dolar (7,6 milyar £).

Uzmanlar bunu Amazon için güzel bir şekilde “hediye paketi” olarak değerlendirdiler. Amazon Web Servisleri (AWS), şimdiye kadar, milyonlarca müşteriye ait hassas verilerle donatılmış, dünyanın en büyük bulut platformuydu. Bunlar arasında, Merkezi İstihbarat Ajansı.

Savunma Dijital Servisi’nden, daha geniş bir bulut endüstrisinden gelen bir eleştiriyle dolu bir barajla vurulduklarında, “Sık kullanılanlarımız yok” diye savunuyor Timothy Van Name. Mahkemenin mücadelesi Oracle’dan gelecek – veri tabanı firması – ilerlemeyi yavaşlatıyor, ancak sözleşme Jeff Bezos’un kucağına düşecek gibi görünüyordu.

Ancak, olmadı. Beklentilere karşı, Savunma Bakanlığı sözleşmeyi Microsoft’a verdi.

Amazon, Pentagon bulut sözleşmesi için temyize başladı
Microsoft, Amazon’a 10 milyar dolarlık AI ‘Jedi’ sözleşmesi imzaladı
Pentagon: Kazançlı Pentagon bulut anlaşması ertelendi
Şimdi, Amazon Trump yönetimiyle başa baş gidiyor, Başkan’ın Washington Post’a sahip olması nedeniyle Jeff Bezos’un seçim sürecine haksız yere müdahale edildiğini savunarak savundu.

Gelecek baskınlığı
2019 yılında bugüne kadar, AWS satışlarda 25 milyar dolarlık bir kazanç sağlayarak Amazon için Kuzey Amerika’nın tamamında perakende satıştan elde ettiği gelirden daha fazla gelir elde etti.

Bu bağlamda, Jedi sözleşmesi – 10 yıl boyunca 10 milyar dolar değerinde – bilançosuna anlamlı ancak kritik olmayan bir giriş olacaktır.

Ancak Amazon’u bu kadar teşvik eden şey, Pentagon’un kararının gelecek için de benzer sözleşmeler için ne anlama gelebileceğidir. Firma, CIA ile olan bağlantısının Jedi için bir ayakkabı vereceğini umduğu gibi, ABD’nin de modernleşmeye ihtiyaç duyan diğer bölümlerinin Pentagon’un liderliğini izleyeceği düşünülüyor.

Wedbush’lu bir analist olan Dan Ives, Amazon’un protestosunun Jedi kararının devrilmesine yol açmayacağına inandığını söyledi. Sonuç olarak, bugün – bulut pazarının% 17’sini kontrol eden Microsoft – büyük harf kullanımına hazırlanıyor.

“Bu, Microsoft için bir oyun değiştirici,” dedi Bay Ives brifing notunda, “Bu, şirketin bulut işi için gelecek yıllar boyunca dalgalanma etkisi yaratacağını ve [Microsoft] ‘un kazanmakta olan yeni bir bölümüne konuştu. bulut v Amazon “.

Önümüzdeki on yılda tahmin edilen 1 milyar dolardan fazla bulut harcamasıyla, bu ilk 10 milyar dolarlık zarar, sonuçta inanılmaz derecede maliyetli olabilirdi. Bay Ives’in dediği gibi “acı veren bir yenilgi”.

Yeniden muayene
Jeff Bezos’un sorunları Temmuz ayında, Başkan Trump gazetecilere “insanların” Pentagon sözleşmesinin yürütülme şeklinden memnun olmadığını duyduğunu söylediğini söylediğinde ortaya çıkmaya başladı.

Bu insanlar arasında, cumhurbaşkanına saldırgan bir şekilde lobi yapan Oracle’ın yöneticileri vardı, Jedi’yi tek bir şirkete vermenin kararını, bir bulut tekeli yaratacak ve “Oracle’ı soğukta bırakacak” bir komplo olduğunu belirttiler.

Cumhurbaşkanı, “Pentagon ve Amazon ile yapılan sözleşme hakkında büyük şikayetler alıyorum; rekabetçi bir teklif olmadığını söylüyorlar.” Dedi.

“Onlardan neler olup bittiğini görmek için çok yakından bakmalarını isteyeceğim, çünkü bu kadar şikayetin olduğu çok az şey vardı.”

1 Ağustos’ta Jedi kararının askıya alındığı açıklandı. Yeni Savunma Sekreteri Mark Esper, süreci tekrar gözden geçireceğini, ancak daha sonra oğlunun koşan şirketlerden biri için çalıştığı ve IBM’in (ki bu noktada zaten olduğu gibi) çalıştığı ortaya çıktıktan sonra kendisini yeniden kullandığını söyledi. ortadan kaldırıldı).

25 Ekim’de Jedi, Microsoft’a verildi. Amazon çok sinirlendi. Geçtiğimiz ay firma federal mahkemeye temyiz başvurusunda bulundu ve ayrıntıları bu hafta bir hakim tarafından açıklandı.

Amazon, Pentagon’un kararının yeteneklerin adil bir şekilde değerlendirilmesinden alınmadığını, ancak “Jedi sözleşmesini AWS’den uzaklaştırmak için tekrar tekrar halka ve perde arkası saldırılarını başlatan Cumhurbaşkanı Donald J Trump’ın uygunsuz baskısının sonucu olduğunu söyledi algılanan siyasi düşman – Jeffrey P Bezos “.

Trump’ın Ire’i
Başkan Trump, Amazon’dan hoşlanmadığını defalarca açıkça belirtti.

Seçilmeden önce, kampanya izindeki destekçilere Amazon’a “sorun” vereceklerini söyledi ve firmayı “posta sistemimizi dağıtımcı olarak (ABD’de çok büyük kayıplara neden olarak) kullandığını” belirtti.

Nisan 2018’deki bir Vanity Fair raporu, Bay Trump’ın şu anda Beyaz Saray’da olduğunu ve Amazon’un ilerlemesini engellemek için gücünü kullanmaya hazır olduğunu belirtti. Yazıda, yönetime “yakın” olarak adlandırılmamış bir kaynak belirtiliyor: “Trump gibidir, onunla nasıl başa çıkabilirim?”

 

Trump’ın Bezos’u sevmemesi, dünyanın en zengin insanından – bu da Bezos’tur – Başkan’ın yanında büyük bir diken olan Washington Post gazetesinin mülkiyeti. Bu mülkiyet, Amazon’dan ziyade Bezos’un kişisel bir yatırımı olmasına rağmen, Trump, defalarca canlanan gazeteye “Amazon Washington Post” olarak atıfta bulunarak hiçbir ayrım görmüyor.

Trump’larda Bay Trump, Jedi sözleşmesini “Bezos kurtarma” olarak nitelendirdi. Oğlu Donald Trump Jr, Amazon’un “onları ısırmaya geri dönebilecek” gölgeli ve potansiyel olarak yozlaşmış uygulamalara “karıştığını da tweetledi.

Dosyalamada Amazon, bu müdahalelerin Pentagon’un karar vermede tarafsız olma yeteneğini “yok ettiğini” söyledi.

“Bu mesajların her biri [Savunma Bakanlığı] Jedi’nin önerilerini değerlendirirken geldi ve Jedi’ye katılan herkesin onları görmezden gelmesi neredeyse imkansız olurdu.”

AFP’nin haber ajansına göre, yasal mücadele projedeki ilerlemeyi yavaşlatmayacak.

Salı günü Ellen Lord, Edinme ve Sürdürme Savunma Sekreteri, “Şu anda Amazon’un yasal eylemleriyle ilgileneceğiz. Şu anda bunlar hakkında yorum yapamam.” Dedi.

“Ama size şu anda Jedi sözleşmesiyle ilerlemeye devam edeceğimizi söyleyeceğim.”