Go Programlama Dili (Go Programming Language)

Go veya diğer bir deyişle GoLang (Go Programming Language) 2007 yılında Google tarafından geliştirilmeye başlanan açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Genel olarak sistem programlama için tasarlanmış, derlenebilen statik yapılı bir programlama dilidir. 2009 yılının soğuk bir Kasım akşamında Linux, Windows, Mac, Unix platformları için açık kaynak kodlu olarak çıkarılmıştır. Go dilinin arkasında bilgisayar bilimi ve yazılımın duayenleri sayılan Robert Griesemer, Rob Pike, ve Ken Thompson gibi önemli mühendisler vardır.

Go dilinin çıkış temeli bir deney olarak ortaya çıkmıştır. Amacı diğer programlama dillerinin genel olarak kabul edilmiş eksikliklerini gidererek ve bu dillerin olumlu özelliklerini alıp birleştirerek yeni bir dil çıkarmak olmuştur. Genel olarak Go dilinin sahip olduğu özellikler:

-Statik yazılmıştır ve diğer büyük sistemlere ölçeklenebilmesi

-Tümleşik geliştirme ortamına (kısaca IDE) ihtiyaç duymaması ancak desteklemesi

-Network ve Multiprocessing işlemlerini yapabilmesi

-Concurency (Eş zamanlı Çalışabilme)

-Fonksiyonlar için çoklu return yapabilme

-Üretken ve okunabilir olması, çok fazla zorunlu anahtar kelime ve tekrarlamaların kullanılmaması

-Standartlar dahilinde kod yazmayı sağlaması

 

Go ile Neler Yapılabilir 

Go ile yazılım anlamında her türlü ihtiyaç karşılanabilir. Uygun paketler ile geliştirmek istediğinizi yazlımı daha hızlı ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin :

-Web Tabanlı Uygulamalar

-Mobil Uygulamalar (2015 ten itibaren)

-Gömülü Sistemlerde (Halen yeterli görülmemektedir ama geliştirilmeye devam ediliyor)

 

Docker, Koding, Google, Apple, Twitter, Amazon, Github, Ubuntu, Dropbox, Facebook vb. gibi girişim ve şirketler her ne kadar yeni sayılabilecek bir dil olsa da Go Lang ‘ı teknolojilerine dahil etmişlerdir.

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..