Java SE – Java SE ya da Java Standart Edition, sunucu uygulamaları, masaüstü uygulamaları ve appletleri geliştirebilmek için gerekli araç ve kütüphaneleri (API / Application Programming Interface) barındıran en temel sürümdür. Bu sürüm kullanılarak geliştirilen uygulamalar Linux, Mac, Windows ve Solaris gibi hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalıştırılabilmektedir.

java se ile ilgili görsel sonucu

Java SE Bileşenleri

JavaBeans – Java SE nin bileşen mimarisini oluşturur. Web uygulamaları için gereken esnekliği ve bu tür uygulamaların çok daha kolay bir şekilde geliştirilmesi için gereken altyapıyı sağlar. Nesne Yönelimli Programlamanın (Object Oriented Programming) en temel özelliği olan sınıfların tekrar kullanılmasının (reuse) uygulandığı yazılım bileşenleridir.

Java Foundation Classes (JFC) – Java sınıf kütüphanelerinin bir parçası olan JFC, uygulamalara grafiksel arayüz (GUI – Graphical User Interface) kazandırmak için gerekli olan tüm kütüphaneleri barındırır. JFC, Abstract Windows Toolkit (AWT) ve Swing kütüphaneleri yardımıyla, 2 boyutlu(2D) grafikler, resim ve yazı biçimlendirme gibi pekçok grafiksel işlemlerin platform bağımsız olarak tasarlanabilmesini sağlayan çok kapsamlı ve gelişmiş bir bileşen setidir. Input Method Framework yardımı ile JFC, tüm dünyadaki değişik dilleri kullanan insanlar tarafından herhangi bir ek ayar gerektirmeden uygulamaların erişilebilirliğini garantiler. Sürükle ve Bırak (Drag and Drop) teknolojisi, farklı Java uygulamaları arasında veri transfer işlemlerini kolaylaştıran başka bir özellik olarak JFC de yerini alır.

JavaHelp – Java ile geliştirilen uygulamalara platform bağımsız yardım dökümanları hazırlanmak için tasarlanan geniş kapsamlı bir bileşendir. JavaHelp API sayesinde, uygulamalarınızı kullanacak kullanıcılara çevrimiçi (online) dökümantasyon sağlayabilirsiniz.

Java Web Start – Geliştirilen uygulamaların doğrudan web tarayıcısı kullanılarak internet üzerinden çalıştırılabilmesini sağlayan oldukça gelişmiş bir framework yapısıdır.Java SE 1.4 sürümünden itibaren Java Runtime Environment (JRE) içinde öntanımlı olarak gelen Java Web Start, ek bir kurulum gerektirmez.

Java Database Connectivity (JDBC) – JDBC API, SQL tabanlı ilişkisel veritabanlarına erişmek için tasarlanmış oldukça güçlü bir bileşendir. Öte yandan JDBC, “Bir kez yaz, heryerde çalıştır” prensibini destekleyen veri girişi ve veri işlemlerini sağlayan güçlü bir kütüphanedir. Herhangi bir özel kurulum veya veritabanı tanımlaması gerektirmeden doğrudan kullanılabilmektedir.

Java Media Framework (JMF) – Java uygulamaları ve Appletlere, audio – video kaynaklarını eklemek ve bunları işlemek için tasarlanmış çok güçlü ve gelişmiş bir bileşen setidir. Multimedia geliştiricilerin değişik media formatları üzerinde işlem yapabilmelerini sağlar.