Android uygulamaların güncelleme boyutları yüzde 65 oranında azalıyor

Mobil yazılımların giderek artan güncelleme dosya boyutlarının önüne geçmek isteyen Google, geliştirdiği bu yeni yöntemle Android uygulamarın güncelleme boyutlarını yüzde 65 azaltıyor.

Günümüzde kullanılan yeni nesil akıllı cihazların gerek donanım özellikleri gerek depolama kapasitelerindeki hızlı yükseliş mobil uygulamalara da paralel şekilde yansıyor. İçerikleri ve grafik kaliteleri artan yazılımların tahmin edebileceğiniz gibi güncelleme boyutlarında da ciddi sıçramalar gözlemleniyor.

 

Durumun farkında olan Google ise bir süredir üzerinde çalıştığı yeni algoritmayı hayata geçirerek uygulama güncellemelerini kontrol altında tutmaya hazırlanıyor. Bahsi geçen “File by File Patch” isimli yöntem öncelikle eski ve yeni uygulama versiyonlarını açıyor. Ardından sadece yenilenen dosyaları indirerek eski dosyalarla değiştiren algoritma, son adımda ise tekrar sıkıştırma işlemi uyguluyor.
Google açıklamasında uygulama güncelleme dosya boyutlarının artık yüzde 65 azaltılacağını, bazı uygulamalarda ise bu oranın yüzde 90‘lara kadar çıkabildiğini belirtiyor. Yeni güncelleme sisteminin tek dezavantajı ise yüksek performans gerektiren bir işlem olduğu için cihazın bataryasını oldukça hızlı tüketmesi. Hemen yukarıdaki tablodan güncellemelerde yaşanacak bazı değişiklikleri görebilirsiniz.