App Store,Play Store ‘u Geride Bıraktı!

Play Store 2016’da etkileyici bir büyüme sergilese de Apple App Store’u henüz geçemedi.

Play Store, App Store'u Yine Geçemedi!, System.String[]

Play Store ve Apple App Store’un oyun dışındaki uygulama gelirleri, 2015’e kıyasla 2016’da önemli bir gelişme gösterdi. App Store’daki yükselişte Netflix ve Spotify gibi medya hizmetlerinin etkisi büyük oldu.

SensorTower verilerine göre Google’ın mağazası Play Store, daha yüksek bir oranda büyüme gösterdi ancak App Store’u gelir alanında hala geçemedi. Play Store, 2016 boyunca 3,3 milyar dolar gelir sağlarken App Store, 5,4 milyar gelir sağladı. İki platforma oyun dışı en çok geliri sağlayan uygulama, Spotify oldu. İkinci sırada sohbet uygulaması Line yer alırken üçüncü sırada Netflix, dördüncü sırada Tinder yer aldı.

Rapora göre en çok indirilen uygulamaların başında Facebook geldi. İkinci, üçüncü ve dördüncü sıralarda sırasıyla Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram’ın bulunması, Facebook’un ilk dördü işgal ettiği anlamına geliyor.

2016 yılını geride bırakmamızla birlikte, geçtiğimiz yıla ait veriler yavaş yavaş açıklanmaya başlandı. Bugün bu verilere, mobil işletim sistemlerinin uygulamamağazalarından elde edilen gelir ve hangi uygulamanın daha çok kazandırdığı eklendi.

Açıklanan verilere göre; App Store 2016 yılında Google Play Store‘dan daha fazla gelir elde etti. 2016 yılında App Store tam 5.4 milyar dolar gelir elde ederken, Google Play Store, 3.3 milyar dolar gelir elde etti.

App Store 2015 yılında 3.5 milyar dolar gelir elde etmiş Google Play Store ise 1.8 milyar dolarda kalmıştı. Bu verilere bakarak Google’ın Apple’ın bir yıl gerisinden geldiğini söyleyebiliriz.