Php ile mysqli kullanımı

Öncelikle merhaba. Bu yazıda Php 5 ile gelen yeni mysql kütüphanesi mysqli kullanımı üzerine birkaç kod paylaşacağım. Mysqli, MySQL Improved Extension (geliştirilmiş Mysql eklentisi) adının kısaltılarak yazılışıır. Mysqli’nin aktif olup olmadığını öğrenmek için phpinfo() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyonu çalıştırın ve sayfada mysqli bölümünü aratın. Eğer bu kısmı göremiyorsanız mysqli aktif değildir.

Mysqli kütüphanesi Mysql 4.1.3 ve yukarısı için tasarlanmıştır. Daha fazla esneklik ve güvenlik sunar. Ayrıca Mysql 4 sürümünde Mysql’e daha hızlı bağlanmanızı sağlayan bağlantı protokolü eklenmiştir. Mysqli bu protokolden yararlanmamızı sağlar ve tüm mysql 4.1+ işlevselliğini destekler. Php, Mysqli kütüphanesini hem prosedürel, hem de nesne yönelimli olarak kullanmamıza imkân tanır.

Mysql.PNG ile ilgili görsel sonucu

esne yönelimli söz diziminde mysqli sınıfının bir örneği oluşturulur ve daha sonra sınıfa ait metotlar çağırılır. Prosedürel söz diziminde ise bir kaynak döner. Prosedürel olarak Mysqli kütüphanesini kullanacaksanız eğer fonksiyonlar genellikle Mysql için kullanmaya alışık olduğumuz fonksiyon isimlerine i harfi eklenmek suretiyle kullanılabilir (mysql_connect ve mysqli_connect gibi).

Unutmamanız gereken bir noktayı belirtmek isterim ki, eğer prosedürel söz dizimini kullanıyorsanız mysql bağlantınızı atadığınız değişkeni diğer temel mysqli fonksiyonlarına geçirmeniz gerekir. Aksi takdirde bir “Warning” mesajı alırsınız.