print_r() Fonksiyonu Kullanımı

print_r() fonksiyonu esasen PHP’nin diğer yazdırma fonksiyonları gibi (echo, print) değişkenleri yazdırmaya yarar. Ancak print_r()fonksiyonunu diğerlerinden ayıran özellik dizileri yazdırmasıdır. Yani echo ve print ile dizileri yazdıramayız ama print_r() ile diziyi ve bütün indislerini yazdırabiliriz. Çoğunlukla elle hata ayıklama yaparken programcılar tarafından kullanılır.

 

print_r() fonksiyonu ekrana değişkenleri yazdırma komutlarındandır. Biz şuana kadar yazdırma işlemlerini echo komutuyla yaptık fakat bu ekrana dizileri yazdırmaz. Bu konumuzda bahsedeceğimiz print_r() fonksiyonu ile hem dizideki elemanların tümünü nasıl ekrana yazdıracağımızı göreceğiz hemde echo ve printfonksiyonlarına bakacağız bunların arasında ufak bir farklılık var ve az biliniyor bu konularada değineceğiz.

Örnek 1)

<?php $dizi = array("Mavi","Sarı","Yeşil"); print_r($dizi); // Çıktı: Array ( [0] => Mavi [1] => Sarı [2] => Yeşil )
?>

Örnek 2)

<?php $dizi = array ('Kitap' => 'Küçük Prens', 'Dizi' => 'Nikita', 'Film' => array ('Testere', 'Matrix', 'Hobbit'));
  print_r ($dizi);
  /* Çıktı
  Array
  (
    [Kitap] => Küçük Prens
    [Dizi] => Nikita
    [Film] => Array
      (
        [0] => Testere
        [1] => Matrix
        [2] => Hobbit
      )
  ) */
?>

Print komutu ise belirttiğimiz ifadeyi yazarsa, yazdığına dair true değerini döndürür, yazamazsa yazamadığına dair false değerini döndürür.

Gerekmedikçe print komutu kullanılmaz çünkü; print fonksiyonu geriye değer döndürmeleriyle küçükte olsa hız yavaşlamasına sebep olurlar bu ufak sistemlerde fark edilmez ama büyük sitelerde farkedilir bir yavaşlama olur.