Android de Konum Servisleri :

Günümüzde mobil uygulamalarda en çok kullanılan servislerden biri konum servisleridir. Mobil/seyyar olmanın getirileri konum servisleriyla alınabilir. Android işletim sistemi de uygulamalar için kullanıcının konumunu paylaşan detaylı bir kütüphane sunar. Android’de mobil cihazın konumu aşağıdaki yöntemlerle bulunur:

GPS (Global Positioning System):

Eğer cihazda bir GPS modülü varsa, mobil cihaz uydulardan gelen bilgiyle kullanıcının yerini hesaplama yeteneğine sahiptir. Android işletim sistemi de uygulamadan konum talebi geldiğinde GPS’i devreye sokarak kullanıcının konumunu uygulamaya bildirir. GPS, teknolojisi gereği kapalı alanlarda çalışmamaktadır ve tam bağlantı sırasında pek pil dostu değildir. Bunlara karşın oldukça yüksek hassasiyette konum bildirdiğinden navigasyon uygulamaları GPS kullanımını talep etmektedir. Sizin uygulamanız da kullanıcının konumunu kesin bir şekilde bilmeyi gerektiriyorsa GPS verisini kullanabilirsiniz.

NETWORK:

Cihazda aktif bir GSM bağlantısı varsa (bir SIM kartı takılıysa ve şebekeye bağlıysa), Android cihazın bağlı bulunduğu baz istasyonlarından kullanıcının yeri tahmin edilebilir. Burada yapılan, baz istasyonu bilgisinin merkezi bir veri tabanına gönderilerek bu istasyonların konum bilgilerinden kullanıcının yerinin tahmin edilmesidir. Bu sistem baz istasyonu sayısının fazla olduğu bölgelerde (şehir içi alanlar) tatmin edici sonuçlar vermesine rağmen (40 metre sapma), baz istasyonu sayısının düşük olduğu kırsal alanlarda sonuçların yeterliliği düşmektedir (1-2 km sapma). Aynı zamanda bu sistem bir internet bağlantısı gerektirebilir. Baz istasyonlarının dışında WifiHotSpot’lar da aynı yöntemle kullanılmaktadır.

PASSIVE

:

Aslında bir sensör olmamasına rağmen, Android işletim sistemi pasif konum bilgisi adı altında işletim sisteminin bellekte (cache) tuttuğu eski konum bilgilerinden yola çıkarak kullanıcının konumuyla ilgili bilgi verebilir. Burada elde edilen veri zaman zaman doğru sonuçlar verse de genellikle tahmini ve eski konumlar verecektir. Eğer uygulamanızda kullanıcının anlık konumuna ihtiyaç duyuyorsanız bu yöntemden kaçınmalısınız.