Audi’lere Samsung Exynos desteği geliyor

Samsung’un mobil ve Chromebook dünyasında yoğun bir şekilde kullandığı Exynos yonga seti şimdi otomotiv dünyasına adım atıyor. Üstelik Audi gibi sektörün en önemli üreticilerinden birisi ile

.

Bu yıl ki CES 2017 fuarında büyük teknoloji firmalarının otomotiv devleri ile bir biri ardına önemli ortaklıklar yaptığına şahit olduk. Bunun devamı gelecek gibi görünüyor. Şimdi sıra Samsung ve Audi’de.

 

Sektörün Önemli Oyuncusu

 

Çin’den gelen bilgilere göre Samsung ve Audi arasında önemli bir işbirliği anlaşması imzalandı. Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana sürdürülen görüşmelerde, Audi araçlarının bilgi ve eğlence sistemlerinin Samsung Exynos yonga setlerini temel alması bekleniyor.

 

Bilindiği gibi Samsung bu yıl 10nm sürecinde Exynos 8895 yonga setini geliştiriyor ancak Audi araçlarda bu yonga seti yer almayacak. Samsung’un çok daha eskiye dayanan 20nm temelli yonga setlerine yer vereceği ifade ediliyor. Muhtemelen bu yonga seti 4 adet Cortex-A57 ve 4 adet Cortex-A53 çekirdeği barındıran Exynos 5433 veya 4 adet Cortex-A15 ve 4 adet Cortex-A7 çekirdeği barındıran Exynos 5430 olacak.

 

Araçların biraz daha fazla enerji harcama imkanının olması ve araç içi sistemlerin çok gelişmiş yonga setlerine ihtiyaç duymaması üreticilerin elini biraz daha rahatlatıyor. Audi’nin yeni kullanıcı arayüzünün Samsung Exynos yonga setlerine göre geliştirilmesi bekleniyor.

Ortaklık 2018 yılındaki Audi araçlarında kullanılmaya başlanacak. Otomotiv sektörünün önemli oyuncularından birisi ile ortaklık kurmak Samsung’un sektördeki ağırlığını da arttıracak. Hali hazırda firma elektrikli araçlar için batarya üretiyor ve bu konuda tepe noktalardan birisini işgal ediyor.