OnePlus 5 Çıkıyor!
Son yılların en gözde akıllı telefon üreticilerinden biri olan OnePlus, 4. modeli atlayıp OnePlus 5 modeliyle gelebilir.

OnePlus 4 nerede? Neden OnePlus 5?

OnePlus serisine baktığımızda en son modelin OnePlus 3 ve 3T olduğunu görmekteyiz. Normal ilerleyişte 4. modeli görmemiz gerekirken, OnePlus markası da tıpkı Samsung’un yaptığı gibi 4. modeli isim olarak atlayıp OnePlus 5’i duyurmaya hazırlanıyor. OnePlus’ın 4. modeli atlama sebebi ise ticari sebeplerden ziyade kültürel sebeplere dayanıyor!

Çince’de 4 rakamının telaffuzu ölüm kelimesini andıran bir fonetiğe sahip. Buna ek olarak Çin kültüründe 4 rakamının uğursuz olduğuna dair bir inanç söz konusu. Ülkede 4. kat ve 14. katların olmadığı ve hatta oda numaralarında bile 4 rakamının olabildiğince yok sayıldığı belirtiliyor. Batı kültürlerinde 13’ün insanlar üzerinde yarattığı etkinin Çin versiyonu olarak nitelendirebiliriz. Bu sebepten dolayı da OnePlus 4 yerine OnePlus 5 ile devam edileceği söyleniyor. Peki telefon ne gibi teknik özelliklere sahip olacak!

 

Seramik kasaya sahip olması beklenen OnePlus 5 modelinde, Qualcomm’un kısa bir süre önce duyurusu yapılan Snapragon 835 işlemcisine yer verilmesi bekleniyor. Buna ek olarak telefonda 6 GB RAM olacağı söyleniyor. Dahili depolama için ise konuşulan rakam 64 GB. Ekran tarafında da, amiral gemisi modellerde standart haline gelen 2560 x 1440 çözünürlüğün tercih edilmesi büyük bir olasılık.

OnePlus 5’in 2017 yılının ilk çeyreğinde duyurulması ve yaz aylarında satışa çıkması bekleniyor.