En İyi Uygulamayı Bulmanın 8 Yolu!

Evet, App Store ve Google Play’de binlerce uygulama var… Ama yalnızca birkaçı işinize yarayacak.

En İyi Uygulamayı Bulmanın 8 Yolu!, System.String[]

Hem Android hem de iOS kullanıcıları inanılmaz sayılarda uygulamaya kolayca ulaşabiliyorlar. Bu çeşitlilik ve nicelik oldukça etkileyici olsa da aynı zamanda hangi uygulamaların sizin için en doğrusu olduğunu bulmanın zorluğunu da beraberinde getiriyor.

Örneğin bir klavye uygulaması ararken bile onlarca farklı alternatifle karşılaşıyorsunuz ve aslında sizin için en iyi uygulamanın aslında belki de hiç deneme şansı bulmadığınız bir alternatif olma ihtimali oldukça yüksek.

Bu geniş uygulama denizinde sizin için en iyi uygulamayı bulmanın elbette bazı yöntemleri var. İşte bu arayışta size yardımcı olabilecek 8 ipucu:

1. Size tavsiye edilenlere göz atın

Eğer bir Android kullanıcısıysanız ve halihazırda geniş bir uygulama kütüphanesine sahipseniz, yeni uygulamalar için Google’ın tavsiyeleri işinize bir hayli yarayabilir. Google Play’in ‘Uygulamalar& Oyunlar’ sayfası üzerinden çeşitli kategorilerde size tavsiye edilen uygulamalardan oluşan bir seçkiye ulaşmanız mümkün.

Bu önerilerin size benzer uygulamalara sahip kullanıcılar arasında popüler olan diğer uygulamalara ve Google+ arkadaşlarınızın beğenilerine dayandığını düşünürsek oldukça tutarlı olduklarını söyleyebiliriz.

Bunun iOS’taki karşılığı ise ‘Öne Çıkanlar’ ekranının altındaki uygulamalar.

2. Başkalarının neler indirdiğine bakın

Eğer çok hoşunuza giden bir uygulama varsa ve buna benzer başka bir uygulama istiyorsanız daha önce sizdeki uygulamayı indiren başkalarının neler indirdiğine bakmak iyi bir fikir. Google Play üzerinden bu uygulamanın sayfasında ‘diğer kullanıcılar bunları da indirdi’ bölümünden birçok benzer seçeneğe rastlayabilirsiniz.

iOS üzerinde de benzer bir sistem mevcut. ‘Benzer’ sekmesine dokunduğunuzda diğer kullanıcıların satın aldığı başka uygulamaları görmeniz mümkün.

3. Değerlendirmelere ve puanlara dikkat edin

Başka bir kullanıcının görüşü belki ilk bakışta fazla bir şey ifade etmeyebilir ama binlerce kullanıcının değerlendirmeleri ve oyları belirli bir uygulamaya dair önemli bir fikir verecektir.

Dolayısıyla bir uygulamanın hem Google Play hem de App Store üzerinde aldığı ortalama puan size birçok şey ifade edecektir. Bu bağlamda bir uygulamayı kaç kişinin değerlendirdiğine de dikkat etmelisiniz. Biraz daha detaya inmek istiyorsanız bazı yorumları okumakta da yarar var.

4. Geliştiricilerin diğer işlerine de göz atın

Bir uygulamayı çok beğendiyseniz bu uygulamayı geliştirenlerin diğer işlerinin de beğeninizi kazanması kuvvetle muhtemel. Üstelik birçok durumda aynı geliştiricinin çeşitli uygulamalarının birbirini desteklediğini göreceksiniz. Tıpkı Facebook ve Messenger uygulamalarında olduğu gibi. Hem Google Play hem de App Store’da bir uygulama sayfasının hemen altında söz konusu diğer uygulamaları görebilirsiniz.

5. Bir uygulamanın hala destekleniyor olması önemli

Güvenebileceğiniz bir uygulama istiyorsanız onun geliştirici tarafından hala destekleniyor ve güncelleniyor olduğuna dikkat etmelisiniz.

Google Play ve App Store’daki uygulamalar için her iki platform bu uygulamaların en son ne zaman güncellendiği bilgisini veriyor. Bir uygulamanın güncellenme tarihinin ne kadar yeni olduğuna bakmayı unutmayın. Birçok uygulama için birkaç ay öncesine ait son güncellenme tarihleri çok da sorun değil. Ama son güncellemenin ardından aradan yıllar geçmişse indirmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz.

6. Öne çıkarılan uygulamalar

Hem Apple hem de Google yeni ve ilginç uygulamaları öne çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Android ve iOS’ta bunları ‘Editörün Seçimi’ bölümünde bulabilirsiniz. Bu uygulamaların çoğu size özel olmasa da bütün bunların son derece kaliteli ve güncel uygulamalar olduğundan emin olabilirsiniz.

7. Filtreleyerek arayın

Tam olarak nasıl bir uygulama istediğinizi bilmiyor olabilirsiniz ama ne tür bir uygulama aradığınız hakkında genellikle bir fikir sahibisinizdir. Bu doğrultuda uygulamaları kategorilere göre filtrelendirin. Bunun ardından belirli kategoriler içinde alt kategorilere, önerilenlere ve uygulama koleksiyonlarına, ya da en popüler uygulama listelerine bakarak harika bir uygulama bulma şansınız yüksek.

8. Arama çubuğunda yaratıcı olun

Hala ilginizi çeken bir uygulama bulamadıysanız artık kelime dağarcığınıza başvurmayı deneyebilirsiniz. Örneğin yeni bir sosyal medya uygulaması arıyorsanız muhtemelen arama çubuğuna ‘sosyal medya’ yazıp bir arama yapmışsınızdır. Ama bunu bir de ‘sosyal’, ‘sosyal ağ’ ve ‘mesajlaşma’ gibi sözcüklere yapmayı deneyin. Ne kadar yaratıcı olursanız karşınıza çıkan sonuçların o derece yeni uygulamalarla dolu olduğunu göreceksiniz.