Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı ?

Ne zaman adsense kazancı konusunda bir tartışma olsa konu döner dolaşır reklam yerleşiminasıl olmalı sorusuna gelir. Çünkü tartışmalarda sizden daha az trafik almasına rağmen daha fazla kazanç sağlayan insanların olması “acaba ben yerleşim de mi hata yapıyorum” diye düşünmenize neden olur.

Şüphesiz Google adsense, blog yazarak para kazanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği reklam biçimi fakat burada problem maksimum tıklama alabilmeniz için reklamı nereye yerleştireceksiniz sorusudur.

Bir blog yazarı olarak hepimizin amacı mükemmel ve kaliteli içeriği okuyucularımıza sunmaktır. Peki kimi zaman can sıkıcı olan reklamları yazının en tepesine koyarak okuyucunun yazıyı terk etme riskini kim alabilir ? Riski minimize edecek, hem dikkat çekecek ve hem de okuyucularınızı kızdırmayacak google adsense reklam yerleşimi konusunda bir kaç öneri verilebilmekte.

Şu bir gerçek ki teknoloji siteleri harici diğer sitelerin tık sayısı ve gelirleri daha fazladır. Çünkü teknoloji içerikli siteleri ziyaret edenler neyin reklam neyin görsel olduğunu çok iyi biliyor ve reklama tıklamıyor ! Bir diğer gerçek de şu ki reklama tıklamanın blog sahibine gelir getireceğini bilen ziyaretçiler kaliteli yazının ödülünü reklama tıklamayla da verebiliyor.

-Yukarıdaki iki gerçeği de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Böylece daha iyi bir yerleşim yapabilirsiniz.

1-Header

Header kısmı adsense den en çok gelir elde edilen kısımdır. Çünkü sayfanızı ziyaret eden kişiler ilk girişte sayfayı aşağıya sürüklemeden o kısma odaklanır. Bu alanda tasarımınıza bağlı olarak 468 x 60 ya da 720 x 90 reklam birimlerinden birini seçebilirsiniz.

2-Yazı içi reklam

Son zamanlarda populer olan ve benim de sıklıkla kullandığım bir yerleşim şekli. Özellikle yazı başlığının altı, yazı sonu ve yazı içerisinde reklam ekleyebilirsiniz.

Header den sonra ilk dikkat çeken kısım yazı başlığının altıdır. Çünkü okuyucuların içeriğe odaklanmadan önce göreceği ilk kısım yazı başlığı alanıdır.Bu alanda 300 x 250 ya da 336  x 280 reklam birimini yazı içerisine gömerek sağda veya solda yer verebilirsiniz. Ya da reklam yanı içerikteki resmi ekleyerek de farklı yöntem deneyebilirsiniz.

Bunun yanında responsive tasarımların ön plana çıktığı günümüz tasarımlarda bu alana esnek reklam birimi eklemenizi tavsiye ederim. Mobil görünüme uygun reklam biriminin çıkması önemli olacaktır.