Gtmetrix Nedir

 

Günümüzde internet sitesi tasarlamak ve bir webmaster ile çalışmak çok popüler bir konudur. Peki, Gtmetrix Nedir GTmetrix bir webmaster aracıdır. Şöyle ki sitenizi sizin için analiz eder, açıklarınızı, hatalarınızı bulur ve size bunlarla alakalı öneriler verir. Gtmetrix aracılığıyla internet sitenizdeki hataları ve sıkıntıları görebilir, sitenizi yavaşlatan sebepler ile alakalı uyarıları okuyarak siteniz üzerindeki bu gibi pürüzleri halledebilirsiniz.

 

İnternet sitenizde GTmetrix’i kullanarak analiz yaptırdıktan sonra Gtmetrix sizin sitenize A’dan F’ye kadar bir puan verir ve sitenizde ”Başarılı Durumlar” ve ”Hatalı Durumlar” adı altında liste yapıp sizi bilgilendirecek bir panel oluşturur. Şimdi GTmetrix’i kullanırken ki uyarı mesajlarını inceleyeceğiz.

 

1.Page Speed (Sayfa Hızı) Nedir?

Bu GTmetrix’in içinde olan bir panel olup sayfa hızınızı ayarlamak için içinde bir sürü komut bulunduran bir paneldir. Sayfanızın hızını ayarlamak için bu paneli kullanacaksınız. Şimdi bu panel altındaki başlıkları yazalım. Leverage Browser Caching ( Tarayıcı Önbellekleme) Sitenizdeki önbellekleme özelliklerini bu panel üzerinden ayarlayıp, kullanıcıların site üzerinde daha hızlı hareket edip daha hızlı surfing yapmasını sağlayabilirsiniz.

 

2.Inline Small JavaScript: Sitenizdeki JavaScript kodlarını sayfadan değil de küçük bir kodla çekmenize yarayan özellik.

 

3.Minify CSS: İnternet siteniz üzerindeki sıkıştırmanız gereken css dosyalarının listesini gösterir.

 

4.Specify İmage Dimensions: İnternet siteniz üzerindeki resimlerde width ve height değerleri olması gereken resimlerin listelendiği özelliktir.

 

5.Optimize İmages: İnternet siteniz üzerindeki sıkıştırılması gereken resim dosyalarının bulunduğu kısımdır.

 

6.Defer Parsing of JavaScript: İnternet siteniz üzerinde boyutu yüksek olan ve sıkıştırılması gereken JavaScript dosyalarının listelendiği kısımdır.

 

7.Minify JavaScript: İnternet siteniz üzerindeki sıkıştırılması gereken jf dosyalarının listelendiği bölümdür.

 

8.Specify a Character Set Early: İnternet siteniz üzerindeki gereksiz ve hatalı kelimelerin düzeltilmesi gerektiğini gösteren sayfadır.

 

Avoid Bad Request: 404/403 gibi hata bağlantılarının listelendiği Page Speed başlığıdır.

 

Bu gibi Page Speed adı altında internet sitenizdeki tüm hatalara ulaşabilir ve elinizin altında uyarılarla bunların hepsini kolayca halledebilirsiniz.