Windows pek çok ücretsiz yazılımla birlikte gelir. Fotoğraflar için WordPad’i, çizim için Paint’i ve Fotoğraflar uygulamasına yerleşik basit video düzenleme araçlarını edinebilirsiniz. Ne yazık ki, Windows müzik yapmak için herhangi bir yazılım içermiyor.

İyi haber şu ki, Windows’ta bulunan, DAW yazılımı olarak da bilinen birçok ücretsiz müzik üretim yazılımı bulunuyor. Bu nedenle, bu makalede, Windows için en iyi ücretsiz DAW’ı (Dijital Ses İş İstasyonu) bulmanıza yardımcı olacağız.

DAW Yazılımı Nedir?

DAW, Dijital Ses İş İstasyonunu gösterir, ancak bu birkaç farklı anlama gelebilir. En eski DAW’ler, müzik kaydetmek için kullanılan analog bant makineleri için basitçe dijital güncellemelerdi. Teknoloji geliştikçe DAW’ler de, kullanıcıların nasıl bir enstrüman çalınacağını bilmeden şarkı oluşturmasına olanak sağlayan özellikler ekliyor.

Ücretsiz bir DAW’a karar vermeden önce, onu nasıl kullanacağınızın birkaç önemli yönünü düşünmeniz gerekir. Çoğu DAW yazılımı, mikrofonlarla müzikal performans kaydetmeye veya sıfırdan müzik oluşturmaya odaklanır. Her ikisini de işleyen birçok DAW bulacaksınız, ancak genellikle belirli bir uygulama tek bir yön için daha uygundur.

1.Cakewalk by BandLab

Bu yazılım ilk olarak Cakewalk tarafından geliştirilmiştir ve 2017 yılına kadar ana şirket Gibson’ın aktif gelişimin sona erdiğini duyuruncaya kadar Sonar olarak bilinmektedir. BandLab yazılımı aldığında ve mevcut adı altında ücretsiz olarak yeniden yayınladığında 2018 yılına kadar hepsi kaybolmuş gibiydi.

Sonar’ın her bir özelliğine sahip değildir, ancak çoğuna sahiptir. Bu, Windows eller için en iyi DAW olmayabilir, ancak en iyi ücretsiz DAW olabilir.

Çoğu ücretsiz DAW yazılımı, iz sayısı ya da işinizi kurtarıp kaydetmeme konusunda yapabileceklerinize bir tür sınırlamalar getirir. BandLab tarafından CakeWalk, sınırsız iz, çok sayıda yerleşik efekt ve yerleşik sanal araçlarla bu sınırların hiçbirini yerleştirmiyor. Ürünün ücretli bir sürümü olmadığından, sizi yükseltmek için tıkayan reklamlar için endişelenmenize gerek yoktur.

İndir: Cakewalk by BandLab

2.Traktion T7

Traktion, Waveform DAW veya çeşitli dijital enstrümanlarıyla daha iyi tanınıyor olabilir, ancak Traktion T7’de ücretsiz olarak tam özellikli bir dijital ses iş istasyonu da sunuyor.

Cakewalk’un BandLab’ı gibi, bu sürüm de sınırsız ses parçası sunuyor, böylece yaratıcılığınıza herhangi bir limit getiremezsiniz. Evet, Waveform 8 ve 10’da bulunan özellikler eksik, ancak değişken renk şemaları gibi bunların çoğu temel olmaktan uzak.

Bununla birlikte, çoklu örnek ve tambur örnekleyici gibi bazı sanal enstrümanlar yalnızca Waveform 10’da bulunur. Bu sınırlamalar Traktion T7’yi etrafta birkaç enstrüman bulunanlar için daha iyi bir seçenek haline getirir. Bir avantaj, Blue Steel kullanıcı arayüzü sayesinde, Traktion T7’nin özellikle yeni seçenekler arasında yeni başlayanlar için en iyi DAW olduğu anlamına geliyor.

İndir: Traktion T7

3. Pro Tools First

Pro Tools, ses endüstrisindeki en büyük isimlerden biridir ve uzun zamandır böyle olmuştur. Bu, en azından her zili ve ıslık çalmak istiyorsanız, yazılım için en yüksek doları ödeyebileceğiniz anlamına gelir. Pro Tools İlk olarak 2015 yılında tanıtıldı ve ücretli DAW yazılımının birçok ücretsiz sürümünden farklı olarak, elinize almak için belirli bir donanım satın almanıza gerek yok.

Tradeoff, Pro Tools First’ün önemli kısıtlamaları olduğu yönünde. 16 eşzamanlı ses ve dört maksimum donanım girişi ile sınırlandırılırsınız. Ayrıca her ikisi de ses sınırını paylaşan 16 enstrüman izi ve sanal enstrüman izi ile sınırlısınız. Örnekleme oranı, Pro Tools veya Pro Tools Ultimate’da elde ettiğinizden daha düşük.

Başka sınırlamalar da var, ancak Pro Tools ile tanışmak istiyorsanız, bu ücretsiz sürüm başlamak için iyi bir yoldur.

İndir: Pro Tools First

4.Studio One Prime

İlk olarak 2009 yılında piyasaya sürülen Presonus Studio One, uzun zamandır kimsenin duymadığı en iyi DAW yazılımıydı. Son yıllarda daha fazla saygınlık kazanmaya başlamıştır, ancak büyük olasılıkla ücretsiz DAW teklifi Studio One Prime’a kısmen teşekkür ederiz. Bu, yazılımın ücretli sürümlerinin birçok özelliğine sahiptir ve Pro Tools gibi, ücretsiz sürümü denemek için herhangi bir donanım satın almanıza gerek yoktur.

Studio One Prime, kullanabileceğiniz ses parçası veya sanal araç parçası sayısını sınırlamaz. Bunun yerine, bu sadece yazılımın ücretli sürümlerinde bulunan bazı özellikleri sunmuyor. Yine de, Presence XT sanal örnek oynatıcısını, dokuz Native Effects eklentisini ve başlamanıza yardımcı olacak 1 GB’lik döngüleri ve örnekleri elde edersiniz.

İndir: Studio One Prime

5.Audacity

Teknik olarak bir DAW olsa da, Audacity diğer ücretsiz DAW yazılımlarına kıyasla oldukça farklıdır. Audacity büyük ölçüde ses düzenleme etrafında inşa edilmiştir. Bu nedenle, düzenleme araçları çok güçlüdür, ancak aslında Audacity’de kayıt yapmak diğer yazılımlarda olduğu kadar sorunsuz hissetmez.

Diğer bir fark ise, Audacity’nin sanal enstrümanlar için destek sağlaması bakımından fazla bir şey sunmamasıdır. Bunları bilgisayarınızın ses sistemi üzerinden diğer uygulamalardan yönlendirebilir ve kaydedebilirsiniz, ancak Audacity bu şekilde müzik yapmaya odaklanmamıştır.

Bununla birlikte, ses düzenleme konusunda üstün olan bir şey arıyorsanız ve yalnızca küçük DAW işlevlerine ihtiyacınız varsa, Audacity iyi bir seçimdir. Aynı zamanda tamamen açık kaynak.

İndir: Audacity

Kaynak: https://www.makeuseof.com/tag/best-free-daw-software/