Samsung VR ile mucize yaratacak
Samsung, sanal gerçeklik teknolojisi ile öyle bir şey yapmayı planlıyor ki, modern tıbbın bile çözüm bulmakta zorlandığı bu sorunlar artık tarih olabilir

Fobiler insan hayatının bir parçası ama çoğu zaman hayata fazlasıyla olumsuz etkileri de olabiliyor. Yüksekten korkmak, kapalı alanda kalmaktan korkmak, kalabalık karşısında konuşmaktan korkmak, denize girmekten korkmak gibi sayısız fobi bulunuyor.

Doktorlar çoğu zaman bu fobilerle savaşta yetersiz bile kalabiliyor. Korku sahibi kişinin korkularının üzerine gitmesi gerekirken, çoğu korku için bu imkanları yaratmak mümkün olmayabiliyor.

Sanal gerçeklik gözlükleriyle korku yaşamak

Samsung Kanada, şimdi sahip olduğu sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde, insanların korkularını yenmesine yardımcı olmak için bir program başlamakta.

VR Therapy isimli sistem, örneğin, yükseklik korkusu olan birini gerçekten yüksek bir yere çıkarıp tehlikeye atmadan, sanal gerçeklik gözlükleri ile yüksek bir noktaya taşıyacak ve korkusuyla yüzleşmesini sağlayacak.

Özel olarak hazırlanmış videolarla çalışacak sistem, her korkuyu önce hafif korkutucu videolarla yaşatacak. Yükseklik korkusu olan bir kişi, cam bir asansörün içinde adım adım yukarılara çıkacak, korkusu geçtikçe, bir üst kata ulaşacak.