Galaxy Note 7

Samsung’un Galaxy Note 7 ‘yi geri çağırması,  Apple cephesinde nasıl bir etkiye neden oldu?

Apple belki en çok akıllı telefon satan marka değil ama kesinlikle açık ara farkla en çok gelir elde eden marka. Yeni bir tahmin Apple’ın 2016’nın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon karının yüzde 103.6’sını aldığını gösteriyor. iPhone satışlarında düşüş olmasına rağmen, Apple’ın karı, LG ve HTC gibi markalarla kıyaslandığı zaman arada büyük fark olduğu görülüyor.

Bu nasıl olabilir, diye merak ediyor olabilirsiniz. Akıllı telefon endüstrisinin çoğunlukla zararına çalışıyor olması, sektörün diğer oyuncuların kar edememesi, Apple’ın yüzde 100’den fazla kar sağlamasına sebep oluyor. Bu oran daha önce Samsung ile paylaşılıyordu ancak Galaxy Note 7 fiyaskosu, Samsung’un karını neredeyse sıfıra indirdi. Bu da doğal olarak Apple’ı adeta “uçurmuş” durumda.

Samsung kazançlı olmasına rağmen karı, toplamın sadece yüzde 0.9’unu kaplıyor. Samsung’un bu düşüşü doğal olarak Galaxy Note 7’nin geri toplanmasıyla doğrudan bağlantılı. Bu pahalı cihazların ısınıp patlamaya başlamasından sonra Samsung bozuk telefonları geri toplayıp yenilerini dağıtmaya başladı, ama bu yeni telefonların arasında da ısınıp patlayanlar olunca ikinci bir geri toplama olayı gerçekleşti.

Tüm bu olanlara rağmen Samsung, yüzde 21.7’lik oran ile dünyadaki en çok akıllı telefon satan şirket olmaya devam etti. Apple ise, satış anlamında piyasanın yüzde 13.2’lik bir kısmına sahip. Satış anlamında Samsung’un çok gerisinde kalan Apple’ın, buna rağmen kar açısından piyasanın neredeyse tümünü domine etmesi, son derece parlak bir durum.