Yeni MacBook Pro’yla birlikte, Mac’lerin efsanevi ses efekti de artık tarih olan Apple özellikleri arasına girdi!

 

Daha önce bir Mac sahibi olan herkes kuşkusuz bu cihazın ilk açıldığında çıkan sesi hatırlayacaktır. Bu ses aslında kullanıcıların bilgisayarlarıyla çok uzun yıllar sürecek ilişkilerinin de başlangıcını temsil ediyordu. Birçok kişi için nostaljik bir değeri olan bu ses öyle görünüyor ki artık tarih oldu. Zira yeni MacBook Pro’yla birlikte bu ikonik sesin yerini soğuk bir sessizlik aldı.

Pingie tarafından Apple’ın bu yeni dizüstü bilgisayar modeline dair yapılan araştırmada fark edilen bu durum NVRAM’ın yeniden ayarlanması sürecinde tespit edilen önemli bir kaybın olduğunun anlaşılmasıyla ortaya çıktı.

Örneğin daha önce bir MacBook bilgisayarda cihazı açtıktan hemen sonra Command-Option-P-R tuşlarına en az 20 saniye boyunca basılı tutulduğunda artık başlangıçtaki iki melodiyi dinlemek mümkün olmuyor. Yeni MacBook Pro üzerinde yapılan ayrıntılı testler sonucunda da ortada böyle bir sesin kesin olarak olmadığını söylemek mümkün.

Başlangıçtaki bu açılma melodisi aslında bilgisayarın ilk açılma işlemlerini tamamladığı ve artık kullanıma tamamen hazır olduğu anlamına geliyordu. Yeni MacBook’lar ise aslında açıldıklarında otomatik olarak başlıyorlar, dolayısıyla bu sesin ortadan kaldırılmasının istenmedik bir sürekli rahatsız etmeyi engellemek için yapıldığı da düşünülebilir.