Yeni MacBook Pro’nun pil sorunu

Yeni MacBook Pro modellerinde ortaya çıkan pil şikayetlerin artması ile birlikte sorunun kaynağını anlamak isteyen Apple, işe Consumers Reports’un testlerini inceleme ile başladı.

Consumers Reports (Tüketici Raporları) kuruluşu iki gün önce yaptığı açıklamada, Apple’ın geçtiğimiz aylarda satışa sunduğu yeni MacBookPro‘nun bugüne kadar tavsiye etmediği ilk cihaz olduğunu ve bu kararda pil sorunun büyük rol oynadığını açıklamıştı.

Apple’ın pazarlama sorumlusu Phil Schiller, kullanıcılardan gelen yoğun soruların ardından pil ömrü sorununu çözmek için Consumers Reports ile birlikte çalıştıklarını belirten bir tweet attı.

Test sonuçlarının laboratuvar testleri ve saha verileri ile uyuşmadığını belirten Schiller, yeni MacBook Pro’nun iTunes üzerinden film izlerken veya internet gezintisi yaparken 10 saate kadar pil ömrü sunduğunu iddia ediyor.

Consumers Reports pil testini nasıl yapıyor?

Pili tam dolu bir bilgisayar üzerinde Safari’de 10 web sayfası açarak test yapan Consumers Reports, tutarsız sonuçlar elde ettiklerini açıkladı.

Touch Bar’lı 13-inç MacBook Pro 3.75 saat, 12.75 saat ve 16 saat gibi farklı pil performansları sergilerken, 15 inç MacBook Pro test sırasında 8 saat ile 18.5 saat arası bir pil performansı gösterdi.

Consumers Reports uzmanları, testi Chrome ile gerçekleştirdiklerinde ise pil ömrünün Safari’ye göre daha iyi olduğunu belirtiyor.

Rene Ritchie gibi uzmanlar ise tutarsız test sonuçlarının Safari kaynaklı olabileceğini ve güncellemelerle kolayca düzeltilip düzeltilemeyeceğinin anlaşılması için daha fazla teste ihtiyaç olduğunu savunuyorlar.

Consumers Reports, hazırladığı raporda Apple’ın pil ömrü tutarsızlığı gidermek için yayınlayacağı yazılım güncellemesinden sonra yeni testleryapacağını belirtti.