Ağda Bağlı Yazıcının IP Adresini Öğrenme

Ortak kullanıma açılmış ve ağ üzerinden paylaştırılmış bir yazıcı var. Nasıl olduysa, yazıcının ip adresi değişmiş. Haliyle ağ üzerinde tanımlı olan konumda bulunamıyor yazıcı. Yazıcının mevcut ip adresini öğrenip, bağlantı noktasını değiştirmek yeterli. Ben de bu gibi durumlarda, ağdaki tüm cihazları taramaya yarayan ufak programlar kullanıyorum. Bu yazımda da o programlardan birini ve yazıcı ip öğrenme için nasıl kullanılacağını anlatacağım.

Yazıcı IP Öğrenme

Yazıcı ip öğrenme amacıyla kullandığım basit ama etkili yazılımlardan biri, Advanced Ip Scanner isimli program. Program, ağda bağlı olan cihazların tamamının ip adreslerini tarayarak ekrana yazıyor. Siz de size lazım olan cihazın ip adresini alarak kullanabiliyorsunuz.
Pratik bir kullanıma sahip olan Advanced ip scanner, isterseniz taşınabilir olarak, isterseniz de kurulu olarak çalıştırılabiliyor. Tamamen Türkçe olması da ayrıca hoşuma gidiyor. Hemen kullanımını da anlatayım.
  1. Öncelikle programı  indiriyoruz.
  2. İstersek standart kurulumu yapıyoruz, istemezsek taşınabilir sürüm olarak çalıştırıyoruz.
  3. Sonrasında “Tara” butonuna tıklıyoruz.
  4. Tarama bittikten sonra, dilediğimiz cihazın ip adresini kopyalayıp; dilediğimiz gibi kullanıyoruz.
Sadece yazıcı ip adresini öğrenmek için değil, ağ yönetiminde de çok kullanışlı bir program. Uzaktan bağlantı, ağdaki cihazlara müdahale ve başka seçenekler de sunan yazılımı, denemenizi tavsiye ederim.

Son Sözler

Benim ufak bir yazıcı sorununu, hızlı bir şekilde çözmemi sağladığı için, teşekkür amaçlı ve ileride “Acaba programın adı neydi?” diye hatırlamakta zorlanırsam diye kaleme aldığım bir yazı oldu. Siz de ağ üzerinde bağlı olan yazıcının ip adresini öğrenmek için bu ufak ama etkili yazılımı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.