Dizüstü Bilgisayarınız Şarz Aletine Takılı , ancak Şarj Edilmiyor mu?

Dizüstü bilgisayarınızı taktığınızda, genellikle kendinizi PC’nizden neşeli bir cıvıltı, yeni parlayan bir LED gösterge ışığı ve ikramiyeli ve biraz daha parlak bir şekilde yansıyan bir ekranla karşılandık buluyor olursunuz. En azından bunu yapması gerekiyordu. Bazen, bunun yerine, AC adaptörünü bağladığınızda (genellikle pil boşaldığı için) ve hiçbir şey alamazsınız. Parlayan ışık yok Parlak ekran yok. Ve pil şarj edilmiyor. Ne yanlış gitti? Neden çalışmıyor ve bununla ilgili ne yapılmalı?

Bir dizüstü bilgisayar şarj etmek için yeterince basit görünebilir. Takın, işe yarıyor; Kolay, değil mi? Eh, mutlaka değil. Duvar prizi ile pil arasında birkaç adım vardır ve hepsi de başarısız olabilir. Bazıları bir yazılım tweak veya yeni bir pil ile kendiniz düzeltmek kolaydır, ancak bazı sorunlar bir tamir dükkanında ziyarete veya tam bir sistem değiştirme gerektirebilir. Sizi hayal kırıklığına uğratmanın saatlerce ve onarımlarda yüzlerce dolar kazandırabilir. İçten dışa doğru bir yaklaşımla, sorunun nereden kaynaklandığını hızla daraltabilir ve en ekonomik çözümü bulabilirsiniz.

Hazırlanın, oğlanlar ve kızlar, sorun gidermeye başlama zamanı.

1. Takılı mı?

Saçma geliyor, fakat dizüstü bilgisayarın takılı olduğundan emin olmanız gerekir. Hiçbir yazılım çimdikleme veya donanım onarımı, bağlantısız bir dizüstü bilgisayarı büyülü bir şekilde açabilir. Başka bir şey kontrol etmeden önce, AC prizinin ve dizüstü bilgisayar fişlerinin sıkıca oturduğundan emin olmanız gerekir. AC adaptör tuğlasını kontrol edin ve çıkarılabilir kabloların tam olarak takıldığından emin olun. Ardından, pilin bölmesine düzgün bir şekilde oturduğundan ve pil veya dizüstü bilgisayarın temas noktalarında yanlış bir şey olmadığından emin olun. Son olarak, sorunun dizüstü bilgisayarda bulunup bulunmadığını öğrenin: Kısa veya patlamış bir sigortanız olup olmadığını anlamak için güç kablosunu farklı bir prize takmayı deneyin.

Bu noktada, soruna neden olan kullanıcı hatası olmadığını tespit ettik. Dizüstü bilgisayara güç verilmesi ile ilgili gerçek bir sorun var; Şimdi sadece sorunun nerede olduğunu bulma meselesidir. Bu, nerede olmadığının ortadan kaldırılmasıyla başlar. En yaygın ve kolay adresli konularla başlayacağız.

2. Aküyü Kayb edin

Pilin bütünlüğünü kontrol etmenin basit bir yolu tamamen çıkarmak ve dizüstü bilgisayarı takmayı deneyin. Dizüstü bilgisayar düzgün açıldıysa, sorun muhtemelen sorunlu bir pil olacaktı.

3. Kırılmalar, Tükenmişlik

Güç kablosunun uzunluğunu, bükülüp giderken kıvrılmaya ve kıvrılmaya karşı kontrol edin. Uçları, gevşek çekilen fişler veya bir evde beslenen hayvan tarafından çiğnenmiş veya bir elektrikli süpürgede yakalanmış olabilecek lekeler gibi kırık bağlantılar olup olmadığını kontrol edin. AC briketini muayene edin. Renksiz mi? Herhangi bir parça çarpılmış mı yoksa genişletilmiş mi? Bir koklama yapın; eğer yanmış plastik gibi kokuyorsa, büyük olasılıkla belanın nerede olduğu yatar.

4. Konektörü kontrol edin

Dizüstü bilgisayarın güç konektörüne taktığınızda, bağlantı oldukça sağlam olmalıdır. Aniden titrek veya gevşekse veya alıcı soket sıkı kaldığında verirse, elektrik prizi kasanın içinde kırılmış olabilir. Renk değişikliği veya herhangi bir yanma kokusu var mı? Güç konektöründe herhangi bir hasar var gibi görünüyorsa, onarımlar düzgün olacaktır.

5. Isı Yen

Şarj edilmeyen bir pil, bazen aşırı ısınan dizüstü bilgisayarlardan kaynaklanabilir. Bu problem iki katlıdır; Bir pilin aşırı ısınmasını ve bir yangın çıkmasını önlemek için sistem kapanır. Ayrıca, sıcaklık arttıkça, pil sensörü, sisteme, pilin tamamen dolduğu veya eksik olduğu ve şarj sorunlarına neden olduğunu söyleyerek tekleme olabilir. Günümüzde kullanılan soğutma teknolojisi kalitesine sahip olmayan eski dizüstü bilgisayarlarla veya süpürge deliklerini örten bir battaniye veya yastıkla kanepede veya yataktayken dizüstü bilgisayarı kullanırken bu sorunlar çok daha muhtemel hale gelir. Havalandırma kanallarının temiz ve engellenmediğinden emin olmak için sistemi soğutun ve zaman kazanın.