Nokia Telefonlar Tabletler geri geliyor!

Oldukça sansasyonel bir şekilde Microsoft’a satılan Nokia markası uzun bir aradan sonra geri dönüyor. Nokia Telefon ve Tabletler 4. çeyrekte karşımızda…
Akıllı telefon pazarının tartışmasız tek lideri Nokia, yönetimsel beceriksizliklerden dolayı 2013 yılında 7,17 milyar dolara Microsoft‘a satıldı.

Microsoft ile o dönemde birlikte telefon yapmaya başlayan Nokia markası ise yerini Lumia markasına bırakmıştı. Bu satın almadan sonra Nokia CEO’su Stephen Elop‘u yerine gelen  Risto Siilasmaa oldukça ilginç bir açıklamada bulunmuş ve Nokia Telefon ve Tabletlerin önümüzdeki dönemde tekrar karşılaşabileceğimizin açıklamasında bulunmuştu.

Bugünlerde gelen bilgilere göre, Nokia 2016 son çeyrekte ya da en geç 2017’nin ilk aylarında 3 – 4 farklı mobil cihazı pazara sunacak. Microsoft ile yapılan anlaşma bahar aylarında sona ermiş ve Mayıs ayında Nokia‘dan yeni telefonlar gelecek açıklamaları yapılmıştı.

 

Bir zamanlar dünyanın en büyük cep telefonu firmalarından olan Nokia, özellikle Apple’ın iPhone’u gibi akıllı telefonların yükselişinden sonra 2014 yılında cep telefonu biriminin tüm hisselerini Microsoft’a satmıştı.

Fakat telefon patentlerini elden bırakmayan Nokia, bir marka lisanslama anlaşmasıyla geri dönmeye karar vermişti. Finlandiyalı şirketin Microsoft’la yaptığı anlaşma kapsamında, 2 yıl süreyle cep telefonu alanında ABD’li teknoloji devine rakip olmaması şartı vardı.

Son dönemde daha çok modem gibi telekomünikasyon cihazlarının üretimine yoğunlaşan, Nokia HMD ile 10 yıllık bir lisans anlaşması imzaladı.