Nokia Yeni Tableti N1’i Tanıttı

Nokia’nın, bu yılın başında ortaya çıkan Android tabanlı tableti N1, Tayvan’da yapılan müzik ve dans gösterileriyle birlikte tanıtıldı.
Nokia’nın N1 Android tabletiyle ilgili haberler, Ocak ayı içerisinde Çin’de ortaya çıkmıştı. Şimdi sıra bu tabletin satışına geldi. Şirket, dans ve müzik eşliğinde N1’i Tayvan’da resmi olarak tanıttı.

Tayvan’da 268 dolar etiket fiyatıyla satılacak olan Nokia N1’in Tayvan dışında diğer ülkelerde ne zaman satışa sunulacağıyla ilgili bir bilgi bulunmuyor. Fakat Nokia’nın ABD pazarı dahil küresel anlamda tabletini satışa çıkarmayabileceği de konuşuluyor.
Android 5.0 Lollipop’un çalıştırdığı Nokia N1, 7.9 inç büyüklüğünde, 1536 x 2048 piksel çözünürlüğünde ve 4: 3 en- boy oranındaki ekranla birlikte geliyor. 2.3GHz saat hızında çalışan, 64-bit mimarili ve dört çekirdekli Intel Atom Z3580 işlemcisi bulunan tablette, 8 megapiksel arka ve 5 megapiksel ön kamera bulunuyor. 2 GB RAM ve genişletilebilir 32 GB dahili hafızası bulunan tablet, 6.9 mm gibi oldukça ince bir gövdeye sahip. Ayrıca 5300mAh gücünde bataryası bulunuyor.

Nokia’nın Microsoft’a satışı ertesinde ürettiği ilk (ve şimdilik tek) cihazı olan Nokia N1 tabletin yaygın satışına başlandı.

Muhtemelen pek çok okurumuzun kafasında ‘Nokia halen nasıl cihaz üretiyor?‘ şeklinde bir soru baloncuğu oluşmuş olsa gerek. Haliyle ilk olarak onu açıklayalım ki kafamızda şekillensin:

”Nokia, Cihazlar Bölümü’nü Microsoft’a satışının gereğince 2016 yılının son çeyreğine kadar kendi markası altında akıllı telefon üretip satması yasak. Yani akıllı telefon haricinde ürün üretip, satış gerçekleştirebiliyor. Ama tabii anlaşma dahilinde üretim departmanı da Microsoft tarafından istihdam edilmeye (ve akabinde kademeli olarak işten çıkarıldı pek çoğu) başlandığı için fason ürettiriyor. Yani kısacası ürünün tasarım, teknoloji ve marka farklılaşması vb. gibi katma değerlerini belirleyen ve hayata geçiren Nokia üretimi ise OEM üreticilere yaptırıyor.’