Adsense TBM Nasıl Yükseltilir?

Birçok internet sitesi sahibi, Adsense ile internet sitelerinden para kazanıyor. Aynı site sahiplerinin, büyük bir çoğunluğunun mustarip olduğu bir konu var. TBM olarak anılan, “tıklama başı maliyet” şeklinde ifade edilen rakamların düşüklüğü…
Adsense TBM nasıl yükseltilir?” sorusuna yanıt vermeden önce; bilmeyenler için TBM nedir ondan kısaca bahsetmek istiyorum.

TBM Nedir?

Adsense, reklam alanlar tarafından kullanılan bir Google servisi. Bu Google servisinde yayınlanan reklamlar, reklam verenler tarafından bir başka Google servisi olan Adwords üzerinden gönderilir. Adwords üzerinde, reklam verenin reklamının yayınlanması karşılığında, belirlediği bir ücret vardır. Bu ücretin bir kısmı Google tarafından “hizmet bedeli” olarak alınırken; kalan kısım reklamı yayınlayan kullanıcıya aktarılır. Bu aktarılan tutar da “Tıklama Başı Maliyeti” oluşturur.

Şimdi gelelim, tıklama başı maliyet nasıl artırılır sorusunun yanıtına…

 

Adsense TBM Nasıl Artırılır?

Tıklama başına elde edilen geliri artırabilmek için, ilk önce Adsense sisteminin çalışma mantığını bilmek gerek. Adsense reklamları -Google tarafından kesin olarak açıklanmamış olsa da- belirli bir algoritma çerçevesinde yayınlıyor. Bu algoritma, genel kanıya göre;

  1. Ziyaretçilerin sitenizde aradıkları konuyla ilgili reklamları gösteriyor.
  2. Çerezleri kullanarak, ziyaretçilerin daha önce gezdikleri sitelerle alakalı reklamları gösteriyor.
  3. Tıklama başına daha fazla ödeme yapan, pahalı reklamları; önce gösteriyor.

şeklinde işliyor.

Bu durumda, biz ne yaparsak Adsense TBM yükseltme işlemini gerçekleştirebiliriz?

  • Öncelikle, sitemizdeki konularımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Eğer sitemizde, tıklama başı maliyeti düşürecek konular varsa, bu konuları revize edebiliriz.
  • Yeni konularımızda, TBM yükseltmek üzere içeriklere yer verebiliriz. İçeriğinizle alakasız olmaması gerektiğini unutmamalısınız.
    Eskiden bunu yapan kullanıcılar vardı. Sayfa içeriği “blog açmak” iken, sayfanızda “estetik” reklamı çıksın diye reklam alanının etrafına “estetik istanbul” gibi kelimeler eklerseniz; Adsense botları bunu algılar. Ve hüsranlı sonuç: Hesabınız kapatılır.
  • Sabah ziyaretçilerini önemseyebiliriz. Ne de olsa, önce pahalı reklamlar çıkıyor! Bu durumda, yazılarımızı sabah saatlerinde yayına alabilir ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşabiliriz.
  • Son olarak, tıklama başına 1 kuruştan bile az ödeme yapan “çöp reklamları” Adsense üzerinden engelleyebiliriz. Böylece hem ziyaretçilerimize daha alakalı ve kaliteli reklamlar gösterebiliriz, hem de tıklama başı maliyeti yükseltebiliriz.