WordPress’te bir yazıya tıkladıktan sonra açılan sayfada yazı nın bittiği kısımda Önceki ve Sonrakiyazının linklerini yazının isimleriyle gösterebiliriz. Bunun için Loop Post Navigation Linkseklentisini kullanacağız.

Kurulum

  • Eklentinin son sürümünü indirin, sıkıştırılmış dosya içerisindeki klasörü sitenizin ‘wp-content/plugins’ klasörüne yükleyin.
  • Sitenizin yönetim panelinden eklentiyi etkinleştirin.

Kullanım

single.php içerisinde görünmesini istediğiniz uygun bir yere aşağıdaki kodları ekliyoruz. Kodları the_content() fonksiyonundan sonra eklerseniz yazının bittiği yerde görünür. Alttaki resimde görüldüğü gibi.

wordpress-loop-post-navigation-links-eklentisi

Kod:

<div class="navigation">

<div class="alignleft">
<?php previous_post_link('&laquo; %link') ?></div>

 

<div class="alignright"><?php next_post_link('%link &raquo;') ?></div>

</div>

WordPress için eklenti arayışı içerisinde iken,
fazlası ile iyi bir şekilde kodlanmış bir eklentiye rastladım. Eklenti neredeyse tüm temalardaproblemsiz bir şekilde çalışabilecek bir şekilde hazırlanmış.
Şöyle ki; WordPress’te link bazlı olarak önceki ve sonraki yazıları listelemek çok basit.
Fakat bu fazlası ile standart bir işlem.
Dolayısı ile eğer ki biraz daha farklı bir eklenti istiyorsanız, WP Single Post Navigationadlı bu eklenti tam size göre.
Bu eklenti yazınızın sağ ve sol köşesine eklediği oklar ile, önceki ve sonraki yazılarınıza anında geçiş yapabilmenize olanak sağlıyor.
Kaldı ki eklentiyi aktif ettikten sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Çünkü eklenti, aktif edilir edilmez çalışmaya başlıyor.

WordPress Eklentisiz Rastgele Yazı Gösterme

Daha önce burada eklenti kullanmadan nasıl rastgele yazı gösterebileceğimi anlatmıştım. Fakat Mehmet‘in sorusundan sonra biraz daha farklı bir kod paylaşmak istedim. Bunun sebebi ise paylaşacağım kodlar sayesinde seçtiğimiz kategorilerden rastgele yazı çıkmasını engellemek.