Apple dan Açıklama
Apple, Çin’de iPhone’ların üst üste patlaması haberlerinin ardından açıklama yaptı. Teknoloji devi, iPhone’ların patlamasının kendilerinden değil, kullanıcı hatasından kaynaklandığını belirtti. Yine de Apple’ın kaçamak cevap vermesi nedeniyle, var olan bir sorunun üstünün örtülmeye çalışıldığı iddia ediliyor.
Geride bıraktığımız günlerde Çin’de peş peşe 8 iPhone’un patladığı haberleri bir anda teknoloji gündemine bomba gibi oturmuştu.

Özellikle Samsung’un Note 7 fiyaskosundan sonra akıllı telefon kullanıcılarının bu konuda tedirginlik yaşadığı biliniyor. Birçok akıllı telefon kullanıcısını kafasında ‘Acaba telefonum patlar mı? Aşırı ısınma sorunu yaşar mıyım?’ gibi sorular dolanıyor.

Bu tedirginliğin üzerine 8 tane iPhone’dan peş peşe patlama haberinin gelmesi, akıllarda bir soru işareti oluşturdu. Bu endişenin farkına varan Apple, Çin’deki patlamalara dair bir açıklama yaptı.

Ubergizmo’da yer alan habere göre Apple, patlamaların kendilerinden kaynaklanmadığını, fiziksel darbeye bağlı olduğunu açıkladı. Yani Apple’ın açıklamasına göre iPhone’ların bataryasında kronik bir sorun yok.

Gelgelelim iPhone 6s’in bataryasında bir sorun olduğunu Apple geçtiğimiz haftalarda kabul etmişti. Fakat bu sorun telefonun bataryasında aşırı ısınmaya ve patlamaya yol açmadığı, sadece telefonun istemsizce yeniden kapanıp açılmasına neden olduğu ifade edilmişti. Hatta Apple bu nedenle belirlediği tarih aralığında üretilen iPhone 6s kullanıcılarını batarya değişimi için Apple Store’lara geri çağırmıştı.

 

Diğer taraftan akıllı telefonlarda kullanılan lityum-iyon bataryaların sert darbeler sonucu patladığını biliyoruz. Geride bıraktığımız aylarda bisikletten düşen bir adamın bu nedenden ötürü bacağında yanık oluşmuştu.

Yine de Apple’ın kaçamak cevap vermesi, iPhone kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı. ABD’li teknoloji devinin var olan bir sorunun üstünü örtmeye çalıştığı iddia ediliyor.