Apple, yeni Macbook Pro’larda Touch ID desteğini getirerek şifre zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Peki yeni Macbook Pro’larda yer alacak olan Touch ID, ne kadar güvenli ?

Apple  Hello Again etkinliği kapsamında yeni Macbook Pro ailesini tanıttı. En baz model hariç diğer iki model de yer alan Touch Bar ile artık bilgisayarla olan etkileşimimiz artacak ve yaratıcılığımız konuşacak.

Touch ID ne kadar güvenli ?

Apple’ın mobil cihazlarında bildiğiniz üzere firmanın kendi tasarladığı, ARM altyapısına sahip işlemciler kullanılmakta. iOS sisteminin sahip olduğu kapalı yapısı ile birlikte güvenlik en yüksek düzeyde sağlanmış oluyor. ya macbook pro bu kadar güvenlimi ?

Intel işlemcisiyle ve Mac OS X işletim sistemiyle gelen Macbook Pro’lar, işletim sisteminin sahip olduğu güvenliği sayesinde korunsa da iOS gibi kapalı bir sistem değil. Bu da işletim sisteminin modifikasyonlara ve çeşitli düzenlemelere açık olduğunu göstermekte. Peki bu durum da kötü niyetli kullanıcıların parmak izi bilginizi kopyalaması mümkün mü ?

T1 çipi sayesinde güvende olacaksınız

TechCrunch un haberine göre Macbook Pro; Touch ID, Apple Pay ve Touch Bar ilgili tüm işlemleri ARM tabanlı T1 çipi üzerinden yürütecek. Bu çip, 2. seri Apple Watch’da da S2 adıyla bulunuyor.

Touch ID, Apple Pay ve Touch Bar haricinde kameranızı ve iCloud anahtar zincirinizi de koruyacak olan T1 çipi, ekrana yansıyacak olan Touch Bar ve Apple Pay ekran görüntülerini de üretecek. Çip, bu görüntüleri bilgisayarın Intel işlemcisine yollayacak. İşlenen görüntü de kullanıcıya sunulacak. Intel işlemcisi Touch Bar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerle ilgili detaylı bilgi sahibi olamayacak. Bu da kötü niyetli kişilerin sızmasının önüne geçileceği anlamına geliyor.

Bu bağlamda kullanıcıların Touch ID güvenliği ile ilgili tereddütleri de çözüldü. Touch Bar ile ilgili tüm faaliyetleri yöneten T1 çipi, bütün gizliliği bünyesinde barındırmakta.